Jak wyglądają nasze zajęcia?


W tym roku mija 10 lat mojej lingwistycznej kariery. Pracowałam z ludźmi z całego świata, w różnym wieku, o zróżnicowanych predyspozycjach i zdolnościach językowych. Jednak w największym stopniu ukształtowały mnie jako lingwistę setki godzin spędzonych na tłumaczeniach, a także na uczeniu się od najlepszych tłumaczy na świecie w Parlamencie Europejskim w Brukseli, latem 2019.

 
Połączenie pracy tłumacza i lektora pozwoliło mi wypracować unikalny styl nauczania, który bazuje przede wszystkim na komunikacji. Nasze komunikacyjne podejście obejmuje pięć głównych elementów:

Pasja i zaangażowanie. Na zajęciach panuje atmosfera przyjacielskiego profesjonalizmu, dlatego zwracamy się do siebie po imieniu. Chcemy Cię inspirować do nauki, wybierając tematy, które są dla Ciebie interesujące i które możesz odnieść do swojego życia. Staramy się wspierać Cię w nauce języka raczej jako mentorzy niż nauczyciele. Doceniamy Twoje postępy i wskazujemy obszary, które wymagają jeszcze trochę pracy.

Mówienie. Najważniejszym czynnikiem jest chęć komunikacji w języku obcym. Fakt, że nie boisz się popełniać błędów stwarza bardzo solidne podstawy i ma niebagatelny wpływ na tempo nauki. Mając to na uwadze, centralnym punktem naszych zajęć jest rozmowa w języku obcym. Interesuje nas to, co u Ciebie słychać, z jakimi wyzwaniami się mierzysz, co Ci się udało i jak Ci minął dzień. Zależy nam, abyś się otworzył i zaczął mówić w języku obcym bez skrępowania, dlatego na początek skupiamy się przede wszystkim na płynności a dopiero później na poprawności. Jesteśmy jednak cały czas czujni i robimy dla Ciebie notatki (ważniejsze błędy + nowe słowa), które następnie dostajesz drogą mailową.
Jeśli zdecydujesz się na kolejne zajęcia, spodziewaj się… testu 😊 Doświadczenie pokazuje, że dla większości ludzi (drobna) presja bywa bardzo motywująca, zwłaszcza jeśli chodzi o naukę nowych słów 😊

Słuchanie autentycznych materiałów. Trenując tłumaczenia symultaniczne opracowaliśmy autorską metodę opartą na technice shadowing. Metoda ta, wykorzystana w nauce języka, pozwoli Ci na jednoczesne „osłuchanie” się z językiem, poznawanie i zapamiętywanie słów i zwrotów (które są w użyciu na co dzień), a także na przełamanie bariery językowej. A wszystko to „za jednym zamachem”! Następnie czeka Cię krótka dyskusja o nagraniu, tak abyś miał okazję wykorzystać nowo poznane słowa/zwroty w praktyce.

Więcej o technice shadowing przeczytasz tutaj.

Gramatyka… Nie jestem fanem nauki gramatyki ale jest ona ważna i nie można jej pominąć. Chodzi jednak o to, aby nie była centralnym punktem nauki, bo przecież chcesz się płynnie komunikować, prawda? Osobiście uważam, że skupiając się przede wszystkim na gramatyce, większość ludzi robi postępy wolniej, niż w przypadku metody komunikacyjnej. Dlatego też na gramatykę poświęcamy nie więcej niż 1/3 zajęć. Wyjaśniamy dane zagadnienie gramatyczne i przerabiamy wspólnie kilka przykładów. Resztę ćwiczeń dostajesz do domu. Wychodzimy z założenia, że jest to coś, co możesz z powodzeniem ćwiczyć sam a czas wspólny wolimy przeznaczyć na rozmowę.

Trening własny. Zawsze dostajesz serię ćwiczeń shadowing do samodzielnego wykonania w domu. Nawet, jeśli spotykamy się tylko 1h w tygodniu ale przyłożysz się do (krótkiego ale regularnego) treningu w domu, jesteś w stanie wynieść z kursu bardzo dużo. Ponieważ najważniejsze i tak leży w Twoich rękach!

Zapraszamy na bezpłatne zajęcia próbne.

 

Autor: Helena Zając

Comments